Rýže Riso Nano Vialone Veronese s chráněným zeměpisným označením (CHZO) ze severovýchodní Itálie zprostředkuje řadu výjimečných kulinářských zážitků.

Praha XX. listopadu 2022 – Ne nadarmo je Itálie považována za pravlast mnoha ikonických rýžových pokrmů – pocházejí odsud totiž jedny z nejlepších odrůd rýže na světě a prakticky každý italský kraj se může pyšnit vlastním regionálním jídlem, jehož základem je právě rýžové zrno. Zářným příkladem lokální produkce je Riso Nano Vialone Veronese s chráněným zeměpisným označením (CHZO), výběrová rýže nejvyšší kvality, která se tradičně pěstuje na úrodných bahnitých půdách 24 obcí v okolí Verony. Spojením dlouholeté tradice se špičkovou kvalitou a jedinečnou řemeslnou zručností vzniká výsledný produkt, jenž je díky vysokému obsahu škrobu mimořádně vhodný jak k přípravě tradičních italských rizot, tak řady dalších slaných i sladkých pochoutek.

Riso Nano Vialone Veronese CHZO s charakteristickou „perlou“ ze škrobu uprostřed zrna pochází z benátské nížiny jižně od Verony. Tato prémiová rýže se vyznačuje pevným zrnem, příjemnou krémovou konzistencí a jemnou chutí. Díky tomu je mimořádně vhodná pro přípravu všech myslitelných druhů rizot – od rizota s dýní nebo hříbky přes varianty s krevetami nebo candátem až po klasiku, jako je rizoto zjemněné vínem Amarone della Valpolicella – legendárním červeným ze stejného kraje.

Varianty receptů s Riso Nano Vialone Veronese CHZO

Právě díky výše zmíněné konzistenci a jemné chuti je však Riso Nano Vialone Veronese CHZO zárukou dobré volby nejen při přípravě slaných rýžových pokrmů, ale i mnoha rafinovaných dezertů, jako je například tradiční rýžový koláč s hruškami a čokoládou nebo lahodný „Fogazzin“, malý rýžový koláč s jablky a anýzovým likérem. Pro přípravu dezertů se kulatá perlově bílá rýžová zrna rozemelou na jemnou mouku s vysokým podílem škrobu. Ten přispívá k hedvábné struktuře a těstům dezertů dodává relativně velkou pružnost i vlhkost.

Von der Europäischen Union finanziert. Die geäußerten Ansichten und Meinungen entsprechen jedoch ausschließlich denen des Autors bzw. der Autoren und spiegeln nicht zwingend die der Europäischen Union oder der Europäischen Exekutivagentur für die Forschung (REA) wider. Weder die Europäische Union noch die Bewilligungsbehörde können dafür verantwortlich gemacht werden.

Původ a historie Riso Nano Vialone Veronese CHZO

Riso Nano Vialone Veronese CHZO je symbolem udržitelného pěstování rýže v Itálii – a opírá se o dlouhou tradici. Již na počátku 16. století přivezli osadníci z Lombardie do Verony první odrůdy rýže a pěstovali je v bažinaté oblasti s lužními půdami. Rýže zde má ideální podmínky díky řekám Tione, Tartaro a Adige, které dodnes pomocí důmyslného systému kanálů zavlažují přilehlá rýžová pole bez potřeby dodatečné irigace, což šetří přírodní zdroje. Některé z původních základních loupacích strojů na rýži se používají dodnes.

Z benátského trhu Rialto se veronská rýže v 17. a 18. století rozšířila do celého světa, kde byla vysoce ceněna. Na počátku 20. století se zkřížily dvě staré odrůdy – Nano a Vialone. Dnešní odrůda Riso Nano Vialone byla poprvé vypěstována v roce 1937 a poté se v roce 1945 představila ve Veroně. Na alkalických náplavových půdách má rýže vše, co potřebuje k tomu, aby dosáhla svého jemného aroma a vysoké kvality. Ta je skutečně natolik výjimečná, že v roce 1996 získala Riso Nano Vialone jako první italská rýže v historii chráněné zeměpisné označení. Od té doby se smí podle přísných pravidel pěstovat a vyrábět pouze ve 24 obcích jižně od Verony. Důsledně se označuje názvem Riso Nano Vialone Veronese a je jedinou evropskou rýží s vlastním, jasně rozpoznatelným označením kvality IGP. Mnozí ji považují za nejlepší rýži na rizoto vyráběnou v Itálii.

O kampani „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny”

Tříletá kampaň (2022–2024) „Evropský životní styl: ochutnejte fantastické potraviny“ sdružení Vini Valpolicella, Formaggio Asiago, Vialone Nano Veronese a Associazione Interregionale Produttori Olivicoli CHOP, kterou financuje Evropská unie, hodlá spojit vzájemně se doplňující potravinářské produkty se stejným regionálním původem a přiblížit je příjemným a přirozeným způsobem konečnému spotřebiteli. Maximální důraz bude při tom kladen na chráněný původ ze severovýchodní Itálie. Slogan kampaně „That’s Amore“, který bude zaznívat napříč Itálií, Německem a Českou republikou, bude slyšet zejména při četných ochutnávkových kampaních vmaloobchodním prostředí.

Von der Europäischen Union finanziert. Die geäußerten Ansichten und Meinungen entsprechen jedoch ausschließlich denen des Autors bzw. der Autoren und spiegeln nicht zwingend die der Europäischen Union oder der Europäischen Exekutivagentur für die Forschung (REA) wider. Weder die Europäische Union noch die Bewilligungsbehörde können dafür verantwortlich gemacht werden.

O sdružení Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella

Consorzio Tutela dei Vini Valpolicella, neboli Konsorcium na ochranu vín Valpolicella, je sdružení vinařů, pěstitelů a stáčíren z vinařské oblasti Valpolicella, jež zahrnuje 19 obcí v provincii Verona. Konsorcium plní důležité institucionální úkoly: zabývá se propagací a informováním o vínech z území Valpolicella, ochranou značky a místního vinařství nebo dohledem nad označením a jeho ochranou.

O sdružení Consorzio Tutela Formaggio Asiago

Consorzio Tutela Formaggio Asiago, neboli Konsorcium na ochranu sýru Asiago, vzniklo v roce 1979, aby zajistilo, že jako Asiago budou označovány, uznávány a prodávány pouze sýry splňující přísné výrobní parametry. Institucionálními úkoly konsorcia jsou podpora výrobku, který je významným dědictvím národního zemědělsko-potravinářského průmyslu, včetně jeho propagace v Itálii i v zahraničí, a ochrana spotřebitelů před padělky. Dodavatelský řetězec sýra Asiago CHOP, čtvrtého nejčetněji prodávaného sýra z kravského mléka v Itálii, tvoří 36 výrobních závodů a 6 zráren, které ročně zpracují 2 200 00 tun mléka a vyrábí z něj čerstvý sýr Asiago CHOP (minimální doba zrání 20 dní) či jeho déle zrající variantu (doba zrání od 3 do více než 15 měsíců).

O sdružení Consorzio di Tutela della Nano Vialone Veronese

Chráněné zeměpisné označení Riso Nano Vialone Veronese se vztahuje pouze na rýži, která se pěstuje z přísně vybraných semen druhu Japonica, odrůdy Vialone Nano. Čistotu odrůdy, způsoby pěstování a zpracování rýže kontroluje Konsorcium pro ochranu CHZO Riso Nano Vialone Veronese, jež sdružuje podniky se závazkem dodržovat specifikaci produkce schválenou a registrovanou Evropským společenstvím.

O Associazione Interregionale Produttori Olivicoli (AIPO) Verona

Meziregionální sdružení producentů oliv (AIPO Verona) sdružuje více než 6 000 členů italského olivového průmyslu (pěstitelé oliv, lisovny oleje, konsorcia, družstva atd.), kterým nabízí technické, právní, regulační a agronomické poradenství či specializované kurzy. Je vybaveno laboratoří pro analýzu olejů, oliv a panenských výlisků s 15 000 údaji o různých druzích olejů z oblasti Středozemního moře a ročně provede přibližně 5 000 chemických analýz. Komise AIPO uznaná ministerskou vyhláškou provádí denně senzorické zkoušky a hodnocení olejů, spolupracuje také na regionálních a meziregionálních projektech.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Kateřina Fričová
Best Communications
Tel: +420602615093
Email: katerina.fricova@bestcg.com

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram