Amarone della Valpolicella: sváteční harmonie ve sklenici.

Jaké by to byly Vánoce bez dobrého přípitku? Doporučujeme vám připít si vínem, které je světovým unikátem: Amarone della Valpolicella, evropsky výjimečné víno, které pochází ze stejně jedinečné země, z Valpolicella.

Je to zelená krajina, která obklopuje město Verona: hektary a hektary původní vinné révy – Corvina, Rondinella a Corvinone -, které se promenádují mezi mírnými kopci a rovinami, kam až oko dohlédne, pod pohledem vzdálených hor, které vykukují z modři.

“Valpolicella” je prvním červeným vínem s chráněným označením původu v Benátsku a patří k nejvýznamnějším v Itálii. – vysvětluje Matteo Tedeschi, ředitel Consorzio Tutela Vini Valpolicella – K dnešnímu dni se k označení Valpolicella hlásí 8600 hektarů vinic a v roce 2022 se vyrobí více než 67 milionů lahví tohoto označení (Valpolicella, Amarone, Recioto a Valpolicella Ripasso). To, co dělá toto víno tak oblíbeným, je jistě jeho skvělá schopnost být důvěryhodným spojencem u stolu, který dokáže obohatit mnoho pokrmů s mimořádnou všestranností.”

Amarone je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších červených vín na světě, skutečný vyslanec evropské kvality. Tajemství jeho elegance, komplexnosti a strukturované chuti spočívá v technice appassimento, velmi staré praxi, která spočívá v tom, že se hrozny nechávají odpočívat na tradičních “arelech” nebo v moderních bednách, uvnitř takzvaných “fruttai”. Jedná se o dlouhou dobu odpočinku v délce 100-120 dní, během níž se v hroznech koncentrují cukry, které dodávají Amarone jeho jedinečný charakter.

Odtud pramení jeho intenzivní červená barva, která již předznamenává jeho komplexnost. Odtud pramení i jeho obklopující vůně zralého červeného ovoce, náznaky sladkého koření a lehké nuance čokolády. Proto jeho plná chuť s ušlechtilými tříslovinami a aromatickou perzistencí, která láká při každém doušku.

Proto se toto enologické mistrovské dílo stává nezpochybnitelnou hvězdou vánočních stolů a dokonale spojuje gastronomickou tradici s elegancí jedinečného vína.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram